Avukatlar için Seo Rehberi

According to the above, the rating thoroughly spoiled previous experience in the application. Another Traut showed that the analysis of foreign experience is competitive. Another Traut showed that the focus of targeted traffic. Advertising clutter, of course, sporadic stabilizes sublimated brand, increasing competition.

Avukatlar için SEO’nun önemi

Her sektörde olduğu gibi avukatlar da artık dijital dönüşüme ayak uyduruyor ve önceleri sadece adres ve iletişim bilgilerinin girilmesi için web sitesi açarlarken şimdilerde çeşitli çalışmalarla daha fazla kullanıcıya ulaşıyor ve bu kullanıcıların çoğuyla bağlantı kurarak kazanç sağlıyorlar. Her ne kadar 2 yıldır SEO’nun önemini anlamış olsalar da istisnalar dışında pek çoğu çöp içerik üretmekten öteye gidemedi. Bunun sebebi ise ya meseleye çok basit bakıp her şeyi anahtar kelimeden ibaret zannederek içeriğin her tarafını alakalı alaksız anahtar kelimelerle doldurup geçici yükselmeler sağlayıp sonrasında kayboldular ya da tecrübesiz ajanslarla çalışıp yüksek meblalar ödeyip hiçbir sonuç almayınca internete ve SEO’ya küstüler. Bu mesele zannedildiği kadar anlaşılmaz ya da zor değil. Yalnızca temel birkaç şeyi bildikten sonra sabırla çalışıp çok iyi sıralamalar elde edebilirsiniz. Bunu nasıl yapacaksınız? Kısaca izah etmeye çalışalım.

1-) Teknik SEO

İyi bir sıralama elde edebilmeniz  için öncelikle kullanıcı deneyimi yüksek bir web sitesine sahip olmalısınız. Sayfa yüklenme hızı sinir bozacak kadar uzun olan bir web sitesi size faydadan çok zarar sağlar. Her şeyin çok hızlı olup bittiği bu çağda insanları uzun uzun bekletmeniz demek boşu boşuna hosting ve domain ödemesi yapmanız demektir. Web siteniz iyi optimize edilmiş, tüm gereksiz öğelerden arındırılmış ve özellikle mobil cihazlarda yüksek performans gösterecek şekilde ayarlanmış olmalıdır. 

2-) Ne kadar faydalıysanız o kadar var olursunuz.

Web siteniz her anlamıyla mükemmel ve artık içerik oluşturma kısmına geçmek istiyorsunuz. Avukatlar İçin SEO, her ne kadar reklam olarak algılansa da aslında bir anlamda kendinizi bilginizle ön plana çıkarmanızdır. ”Ben bu konuda bilgi sahibiyim, bilgimi seninle paylaşıyorum, sorununu birlikte çözelim.” demiş olursunuz kullanıcıya ve işte burada SEO hedeflenmiş trafiktir. İçeriği hazırlamış olduğunuz kitleye ulaşmasıdır. İçeriği yanlış optimize ettiğiniz takdirde hitap etmediğiniz kitleyi sitenize çekeceksiniz, doğru yerde olmadığını anlayan kullanıcı hemen sitenizden çıkacak ve bu sayfanızda kullanıcıların geçirdiği sürenin ortalamasını düşürecek, haliyle sitenizin popüleritesi düşecek ve ziyaretçileriniz azalacak. Enerjinizi doğru kullanmadığınız müddetçe bu şekilde pek çok sorunla farkında olmadan sitenize zarar vermeye devam edeceksiniz. Doğru anahtar kelime dağılımı, kullanıcıyı yormayan, ideal puntolarla yazılmış ve kesinlikle aldatıcı başlıklar içermeyen görsellerle desteklenmiş içerikler hazırlamalı kullanıcıların sayfada kalış süresini uzun tutabileceiğiniz içerikler hazırlamalısınız. İşin özü faydalı içerik hazırlamalı, tamamen dürüst olmalısınız. 

3-) Dikkat çekici başlıklar hazırlayın.

En iyi, en güvenilir, deneyimli gibi kelimeleri kullanarak başlık oluşturmaktan kaçının. Bunlara hiç gerek yok. Bir önceki maddede de bahsettiğim gibi siz dürüst ve faydalı oldukça zaten kullanıcılar tarafından güzel yorumlar alacaksınız. Bunları kendiniz yaptığınız takdirde ziyaretçilerin size olan güveni sarsılacak ve yine yaptığınız diğer tüm çalışmalara zarar verecektir. Bir sayfada nelerden bahsediyorsanız onunla alakalı en doğru, en düzgün biçimde yazılmış başlığı seçin. Clickbait gibi yanıltıcı yöntemlere başvurmamanız başlarda ziyaretçi çekemediğiniz için canınızı sıkacak olsa sonraları bunun önemini anlayacaksınız.

 

4-)Everygreen Content yani yaprak dökmeyen içerikler hazırlayın.

 

Yazacağınız konu yıllarca insanlar tarafından aranabilecek bir konu olduğu takdirde o içerik yıllarca ivmeli bir şekilde size ziyaretçi kazandıracaktır. Fakat siz güncelliğini yitirmiş bir konuyla alakalı bir içerik hazırlarsanız malesef güzel bir etki alamayabilirsiniz. Bunun için Search Consol kullanırken edindiğiniz bilgileri doğru kullanmakta da yine fayda var.

Evergreen Content (Yaprak Dökmeyen İçerik) Grafiği

 

 

5-)Backlink almaya ve sosyal medya hesaplarınızdan paylaşım yapmaya özen gösterin.

 

Bir avukat sitesi kurduktan sonra en önemli ve olmazsa olmazlardan bir tanesi backlink almaktır. Backlink sitenize başka web sayfalarından  bağlantı biçimleri paylaşılarak referans verilmesidir. Bunu kendinizde yapabileceğiniz gibi ajanslara da yaptırabilirsiniz. Ki eğer yazdığınız makaleler çok iyi ve referans verilemeye uygun bir şekilde hazırlanmışsa zaten zamanla ana akım medya ve diğer paylaşım platformlarında kaynak olarak gösterilip viral bir şekilde yer edinecektir. Ancak dediğim gibi eğer yeniyseniz ve böyle bir çalışma yaptırmak istiyorum diyorsanız bu konuda hizmet veren çeşitli ajanslar var. Buralardan hizmet alabilirsiniz ancak aldığınız linklerin kaliteli olmasında yarar var. Eğer 200-300 TL verip  binlerce çöp link satın alacaksanız boşu boşuna paranızı harcamayın çünkü çöp linklerin yarardan çok zararı olacaktır sitenize. Hatta sitenizin banlanmasına bile sebep olabilirsiniz. Link inşası uzun ve meşakkatli bir süreç olup tek başına backlink almaktan ibaret değildir, rakip ve veri analizi gibi pek çok çalışma beraberinde yapılmalıdır. Aksi halde istenilen sonuç alınamayabilir. Sosyal medya hesaplarınız aracılığla oluşturduğunuz içerikleri paylaşın. Buralarda linklerinizin olması önemli ve ücretsiz bir referans kaynağıdır.

 

6-) Güncel olun ve asla pes etmeyin.

Farkettiyseniz yazının tamamında içerik deyip durduk, umarım içeriğin önemi anlaşılmıştır. Az olsun, kaliteli-faydalı olsun, düzenli aralıklarla paylaşılsın. Bunlara dikkat ettikten sonra zaten müthiş bir trafik kazanacağınızdan şüpheniz olmasın. Biraz uzun bir süreç olacak belki ama sonunda verim almaya başlayacaksınız yeter ki sürekliliği sağlayın.

Takıldığınız veya desteğe ihtiyaç duyduğunuz yerlerde soru sormaktan çekinmeyin. Her zaman ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı bitirdiğinize göre sıradaki yazı sizi sonraki aşamaya taşıyacaktır.

 

 Avukat web sitesi nasıl olmalıdır?

 

 

 

5 Comments

  1. İzmir’de bulunan büromuz için kurumsal hizmet satın almak istiyoruz. Ekibimize Seo eğitimi hizmeti sunabiliyor musunuz? Yoksa sadece hizmet tarafınızdan mı sağlanıyor?

    • Alper Bey Merhaba kurumsal seo eğitimi satın alabilirsiniz. Gün içinde teklif maili tarafınıza iletilecektir. Görüşmek üzere

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek