İnternetten nasıl para kazanılır? Para Kazanma Rehberi 2020

Herkese selamlar bu blog yazımda kendi tecrübelerimden aktaracağım samimi anılarımla birlikte arayış içerisinde olan özellikle genç arkadaşlar için internetten nasıl para kazanacaklarına dair notlar paylaşacağım. Çeşitli sebeplerden dolayı işinizde ayrılmış olabilir, mevcut işinizden elde ettiğiniz gelir yeterli gelmediği için ekstra gelir elde etmek isteyebilir, öğrenci olduğunuz için başvurduğunuz işlerden geri dönüş almadığınız için bu şekilde bir arayış içinde olabilirsiniz. Hiç fark etmez, geç kalmış da değilsiniz. Yeteneğiniz varsa nasıl pazarlayacağınızı, yoksa da nereden başlamanız gerektiğini blog yazılarımda sizlerle paylaşacağım.

Mevcut bir işletmeniz var ve bunu büyütmek için interneti kullanmak istiyorsanız, öğrenciyseniz ve yeteneklerinizi internet ortamında pazarlamak istiyorsanız, ev hanımıysanız ve ürettiklerinizi ya da kabiliyetlerinizi internet ortamında satmak istiyorsanız, öğretmenseniz ve İngilizce biliyorsanız çeviri yaparak yan gelir elde etmek istiyorsanız kısaca yan gelir ya da ana gelir elde etmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sadece şunu unutmayın internetten elde edeceğiniz gelir sizin ilgi ve alakınıza göre şekillenecektir. Öğretmen olup maaşının iki katından fazlasını kazanan arkadaşlarım da var, karı-koca öğretim üyesi olup internetten iş yapıp aylık 100K gelir elde eden dostlarım da. Tabi aylardır emek verip aylık 50TL de takılıp kalan tanıdıklarım da. Sizin iç disiplininize ve istikrarlı çalışmanıza bağlı.

Kimi insanların işte artık çok zorlaştı, yayıncı sayısı arttığı için pastadan düşen pay azaldı vs. bunların sözlerine kulak asmayın. Çünkü internet her geçen gün büyüyor ve yeni alanlar açılıyor. Bu alanlar için yayıncılar, içerik üreticileri gerekiyor. İnternet mecrası büyüdükçe markaların buraya verdiği önem artıyor, haliyle daha doyurucu, daha ciddi çalışılması gereken bir alan haline geliyor. Anlatıma geçmeden önce bu işe başlayacaksanız ciddi olmanız, çalışmanız gerektiğini hatırlatayım 🙂 Nereden başlayacağınıza karar veremiyor ve danışmak istiyorsanız Whatsapp’tan yazabilirsiniz.

Öğrencilik zamanlarımda cebimdeki son dürüm parasıyla reglediğim bu domain sayesinde 2 yılda 2 ev parası kazandığımı not düşeyim, evlerin konumuyla alakalı daha sonra sohbet ederiz, başlayalım 🙂

İnternetten Para Kazanma Rehberi

Neden internetten çalışmalısınız?

İlk olarak elinizde bir kabiliyetiniz ya da ürün olması gerekiyor yani pazarlayabileceğiniz bir şey olmalı. İnternette bir şey yapmak fiziksel hayatta bir şeyler yapmaktan 100 kat daha az risk taşıyor. Örnek verecek olursak cadde üstünde bir dükkan tuttuğunuzu varsayalım, bir süre sonra  müşterileriniz çeşitli sebeplerden bıçak gibi kesilebilir. Örneğin şimdi salgın günlerinden geçiyoruz, bu çok daha başka bir şey olabilir.

İnternetten çalışmanınsa her zaman birçok avantajı var. Stoksuz ticaret, dükkan/ofis kirasının olmaması, çalışan sayısının çok daha az olması, bunun yanında çeşitli istatistiklere bakılarak daha az riskle çalışma olanağı sunması daha sağlam adımlar atmanıza yardımcı olur.

Örneğin bir hizmet vereceksiniz. Bu hizmet çeviri hizmeti olsun, Ankara’da bir ofis tutup tercüme yapmakla bir internet sitesi kurup çeviri hizmeti satmak arasında ciddi rakam farkı var. Normalde ofiste oturup iş gelmesini beklerken, internette var olduğunuzda size ihtiyacı olan herkesin karşısına çıkmış olacaksınız. Ayrıca lokasyon sınırı olmadan sadece Ankara’ya bağlı kalmadan Türkiye’nin her tarafına hizmet verebilirsiniz. Bu tüm sektörler için geçerli. Bulunduğunuz şehirle sınırla kalmayıp devasa pazarlara dahil olabilirsiniz. Tabi bunun için Google Ads, SEO gibi konulara az da olsa hakim olmanız ya da danışmanlık almanız gerekecektir.

1-) Yazı yazarak para kazanmak

icerikbulutu.com, bionluk.com, fiverr.com, sadeceon.com ve r10.net gibi plaformlarda içerik üretimi için kendinize profil oluşturarak para kazanabilirsiniz. Ayrıca bu ücret küçümsenecek bir ücret değil kesinlikle aylık ortalama 6-7 bin TL kazanabilirsiniz. Hem de istediğiniz zaman bir kafede oturarak, ya ad balkonunuzda bilgisayarınızın başında 🙂 Bu şekilde çalışan arkadaşlarım var, umarım sizler için de bir başlangıç noktası olur.

 

2-) Online satış yaparak para kazanmak

El işi ürünlerinizi ya da dikkat çekecek bir konuda yazdığınız e-kitabı sanal ortamda satarak güzel bir gelir elde etmeniz mümkün. Sattığınız ürünün fiziksel bir ürün olmaması sizi tedarik, kargo gibi birçok konuda rahatlatacaktır. Örneğin ben wordpress temaları, dijital portre satışı gibi ürünler satıyorum.

3-) Danışmanlık yaparak ya da eğitim satarak para kazanmak

SEO danışmanlığı, grafik tasarım eğitimi, sosyal medya danışmanlığı yaparak aylık 4-5K gelir elde etmenin mümkün. Ancak bunun sürekli olması için hizmet verdiğiniz kişiye gerçekten faydanız olmalı ve onun insanlara sizi referans vermesini sağlamalısınız. En iyi reklam memnun müşteridir. Ayrıca bunları yapabilmeniz için çok büyük bilgilere sahip olmanıza gerek yok. Temel düzeyde bilginiz olması hiçbir bilgisi olmayan insanlara satış yaparak para kazanmanıza yeter de artar. Bulunduğunuz bölgede bir tatlıcı ya da mobilyacını sosyal medya paylaşımını yaparak her birinden aylık 2000 bin TL kazanabilirsiniz. Bu şekilde 4 firmayla çalışıp sadece sosyal medya danışmanlığı yaparak geçinen bir arkadaşım var Tekirdağ’da. Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

4-) Satış ortaklığı yaparak para kazanmak

Eğer elinizde güzel bir kitle varsa yoksa da takibe takip yaparak bile büyük bir sayfa oluşturarak o kitleye ürün pazarlayıp, kargo, fatura vs. uğraşmadan aylık 9000 bin TL para kazanabilirsiniz.

Örneğin bi instagram sayfası açtığınız burada dekorasyon ürünlerini tanıtıyorsunuz. İyi bir kitleye de ulaştınız. Vivense gibi mobilya firmalarının satış ortaklığı programlarına dahil olarak ayda 100 ürün satışına ortaklık etseniz her ürün için 60-90TL komisyon verdiğini göz önünde bulundurursak 6000-9000TL arası bir gelir elde edebilirsiniz. Peki bu markalara nasıl ulaşacaksanız? Satış ortaklığı kanallarının bazılarını aşağıya bırakıyorum. Sadece azmedip kaliteli bir kitle oluşturmanız ve aracılık etmeniz yeterli. Sonrasında çok güzel pasif gelir elde edebilirsiniz, ülkemizde birçok devlet memurunun dahi maaşlarının bu rakamlarda olmadığnı göz önüne alırsak mükemmel rakamlar.

Türkiye’deki en büyük 3 affiliate ağı şunlar:

Gelirortaklari.com

ReklamAction.com

Affocean.com

ClickTR.com.

Gelir Ortakları’nda yer alan programlardan bazıları:

– Trendyol

– Hepsiburada

– GittiGidiyor

– N11

– LCW, Koton, DeFacto, Boyner

– Mavi, Penti, Modanisa, Morhipo, Beymen

– Teknosa, Mediamarkt

– Nike, Yalıspor

Affocean’da yer alan programlardan bazıları:

– Beko, Arçelik, Arzum

– Flo, Divarese, Network

– Lacoste, Gant, Nautica,

– Reebok, Superstep, Barçın

 

5-)Youtube’dan para kazanmak

Eskisi kadar kolay değil ancak tamamen bitmiş de  değil. Kimsenin içerik üretmediği konularda içerik üretir rekabeti düşük ancak kitlesi olan kategorilerde içerik üretirseniz çok güzel gelirler elde edersiniz. Yeter ki ölçüm araçlarını iyi kullanabilin. İstatistikleri inceleyip hangi kategoride ilerleyeceğinize karar verdikten sonra hemen başlayın.

6-)İçerik sitesi kurarak para kazanmak

Bunu artık çok önermesem de yerelde çalışırsanız örneğin bulunduğunuz şehri baz alan siteler kurarsanız birçok yerel firmadan reklam alarak yine iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Normalde çok daha büyük paralar harcayarak bulunduğu lokasyondaki kişilere erişmek isteyen firmalara sizin fiyatın daha uygun ve hedef kitleniz daha doğru gelecektir. İçerik sitesi kurulumu ve danışmanlık için bizden de destek alabilirsiniz.

Yeter ki bir yerden başlayın. Zaten bir süre sonra tatildeyken ya da uyurken bile para kazandığınızı gördüğünüzde pasif gelirden vazgeçemeyeceksiniz.

Bölümler halinde paylaşacağım bu bloğu takipte kalabilirsiniz. Bir sonraki bölümde sektörel SEO konusundan ve bunu nasıl gelire dönüştürebileceğinizden bahsedeceğim. İnternetten para kazanmanın sihirli değnekle olacağına inananlardan olmayın. Azmedin, çalışın, araştırın. Hiçbir şey yapamıyorsanız blog sayfamı takipte kalabilirsiniz.

Eğer bir proje varsa veya ufak da olsa bir sermayeniz var ve nasıl değerlendireceğiniz konusunda destek almak istiyorsanız iletişime geçebilirsiniz. Birlikte rakamlara bakalım ve yol haritanızı belirleyelim. İyi çalışmalar 🙂

 

Birinci bölümün sonu

 

 

İlgili web aramaları;

youtube para kazanmak

para kazanmanın yolları

internetten para kazanmak

internetten para kazanma yolları

evden para kazanma

evde para kazanmanın yolları

öğrenciyken para kazanmak

internet sitesinden para kazanma

çeviri yap para kazan

online para kazanma yolları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek