Wikipedia Sayfası Nasıl Oluşturulur? (Ücretsiz Çözüm)

Kendiniz veya şirketiniz hakkında bir Wikipedia sayfasına sahip olmak, marka değerinizi artıran bir kilometre taşıdır. Ve bunu görmek için Wikipedia’yı ziyaret etmenize bile gerek yok.

Google, herhangi bir kayda değer marka ve büyük olasılıkla bunun gibi bir şey göreceksiniz:

1 tesla bilgi grafiği

Görüntülenen bilgilerin çoğu Wikipedia ve Vikiveri’den gelmektedir.

Ancak, bir Wikipedia sayfası almak zordur. Ve bunu kibarca söylüyorum.

Resmi yönergeleri araştırmak için saatler harcadım, süreci gözden geçirenlerin bakış açısından tersine mühendislik yapmaya çalıştım ve marka sayfamızı gölgeli bir şey yapmadan onaylattım:

2 gönderi kabul edildi

Sayfayı kademeli olarak daha iyi hale getirmeye çalışmasına rağmen, iki hafta sonra işaretlendi ve silindi.

3 silinmeyi bekliyor

Sorun? Kötü olduğu iddia edilen kaynaklar ve SEO endüstrisine karşı bir önyargı .

Sayfanın gözden geçirme süreçlerine sadık kalmasını ve dayanmasını sağlayamama rağmen, Wikipedia ve bir marka sayfası oluşturma hakkında çok şey öğrendim.

Bu kılavuzda, baştan sona bir Wikipedia sayfası oluşturmayı ve uzun vadede onaylanması için en iyi şansı nasıl koruyacağınızı öğreneceksiniz:

 1. Şöhretinizi kontrol edin
 2. Şöhret oluşturmak için kaynaklar bulun
 3. Bir kullanıcı sayfası oluşturun
 4. İtibarınızı oluşturun
 5. Bir taslak oluşturun
 6. Sayfanızın taslağını oluşturun
 7. Biçimlendir, alıntı yap ve kategorize et
 8. İnceleme için göndermeye hazırlanın
 9. Ayarlayın ve işbirliği yapın
 10. Girişlerinizi izleyin

Bunu anlaşmazlıkla başlayalım.

Wikipedia sayfalarının gözden geçirme sürecinde başarısız olmasının en yaygın nedeni, saygınlık eksikliğidir.

Ve işte acı gerçek: Markanız düşündüğünüzden daha az dikkate değer.

Ahrefs’in saygınlığından hiç şüphem yoktu. Muhtemelen en popüler SEO araç setine sahibiz ve sektördeki hemen hemen herkes bir noktada bizden bahsetti:

Bunun da ötesinde, en büyük iki ‘rakibimizin’ zaten Wikipedia sayfaları var. Yani bizim için de almak oldukça kolay olmalı, değil mi?

İşte ilk makale gönderimimin sonucu:

4 gönderim reddedildi

Bu nedenle, bizim için bile, dikkate değer kriterlere dayanma şansı elde etmek için yeterince iyi kaynakları bir araya getirmek çok çaba gerektirdi.

Ve sonuçlarımızı zaten biliyorsun. Bazı editörler bunun yeterince iyi olduğunu düşünürken, bazıları da pazarlama ve SEO endüstrisi ile olan ilişkisi nedeniyle kaynakların çoğunu güvenilir olmadığı için görmezden geldi .

Peki, neyi kaynak olarak kullanacağınızı nasıl biliyorsunuz?

Wikipedia için itibar ne anlama geliyor?

Şirketler için geçerli olan itibar kriterleri  şunları belirtir:

Bir kuruluş, güvenilir, bağımsız ikincil kaynaklarda önemli ölçüde kapsama konu olmuşsa, genellikle dikkate değer kabul edilir. Bir konunun ikincil kaynaklar tarafından önemsiz veya tesadüfi olarak kapsanması, itibarı oluşturmak için yeterli değildir. Tüm içerik doğrulanabilir olmalıdır. Bir konuda bağımsız, üçüncü taraf, güvenilir kaynaklar bulunamazsa, Wikipedia’nın bu konuda bir makalesi olmamalıdır.

Daha fazla açıklanması gereken epeyce terim var. Çünkü bazı köklü kaynaklar bile her zaman kriterleri karşılamıyor.

Örneğin, ana sayfasında buna benzer bölümlere sahip, Forbes ve Entrepreneur gibi tanınmış web sitelerinin logolarını görüntüleyen birçok marka gördüğünüzden eminim:

5 ana sayfa logosu

Hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm, ancak bunlar Wikipedia’da otomatik olarak saygınlık oluşturmaz. Bunun gibi web sitelerindeki birçok sayfa kullanıcı tarafından oluşturulmuş ve sponsorludur. Bu onları meşru Wikipedia kaynakları olmaktan diskalifiye eder.

Kaynak ölçütlerini genişletmeme izin verin, böylece nedenini netleştirelim:

 • Güvenilir  – güvenilirliği sağlamış bir kaynak tarafından yazılmalıdır. Bu, çoğu gazetecilik ve akademik kaynağı, saygın yayınevlerinin kitaplarını ve uygun editoryal süreçlere sahip sektör lideri blog ve platformların çoğunu içerir.
 • Bağımsız  – kaynak tarafsız olmalıdır. Sadece müşterilerinizin işinizle ilgili kabul edildiğini belirteceğim . Bu, çok sayıda inceleme yapar ve nasıl yapılır kılavuzları bu bağımsızlık kriterinde başarısız olur.
 • İkincil  – kaynak yazarın kendi düşüncesini, değerlendirmesini, analizini, yorumunu veya sentezini içermelidir. Örneğin, orijinal araştırma ve SEC başvuruları birincil kaynaklardır.

Görüyorsunuz, hemen hemen herkes Forbes veya Entrepreneur’da gönderi yayınlayabildiğinden, içerik ekipleri içerik oluşturmadıkça genellikle güvenilirlik ve bağımsızlık kriterlerinde başarısız oluyorlar.

Bir de önemsiz olmayan anma kriteri var.

Prestijli kaynaklardan bağlantılarımız var, ancak çoğu sadece şunun gibi geçip duruyor:

6 geçen anma

Kaynak .

Vikipedi konsensüs  önemsiz olmayan bir söz üzerine sayfanızın konuya adanmış en az iki paragraf gibi görünüyor. Ne kadar çok, o kadar iyi ve eksiksiz bir makale en iyisidir. Bizim durumumuzdaki bir örnek şudur:

7 iyi kaynak

 Kaynak .

Notability nasıl hızlı bir şekilde tahmin edilir

Bunlardan ilk ikisinin ve ideal olarak üçünün de doğru olduğundan emin olun:

 1. Şirketiniz sıradan değil
 2. Güvenilir ve bağımsız kaynaklarda önemli bir kapsamınız var
 3. Varlığın Wikipedia’ya dağılmış ‘kırmızı bağlantıları’ var

1. Şirketiniz “sıradan” değil

Bu, kaynaklarla hiçbir ilgisi olmayan ilk ve aynı zamanda son not edilebilirlik koşuludur. Sıradan bir şey, diğerlerinden sıyrılmamak olarak tanımlanabilir. Bu Wiki makalesi  , örnek olarak çoğunlukla yerel işletmeleri verir, ancak görünüşe göre biraz uzatılabilir.

Silme sayfası tartışmamızdaki şu yorumu kontrol edin:

8 silme sayfası tartışması

Götürmek? En büyük ticari tarayıcıya sahip olmak  ve bir arama motoru geliştirmek  , bazı editörler için öne çıkmak için yeterli değildir. Diğer sektörlerde bu tür bir önyargı beklemem, ancak şirketinizin sizde öne çıkmasını sağlayın.

2. Güvenilir ve bağımsız kaynaklarda önemli bir kapsamınız var

The New York Times, The Wall Street Journal, The Guardian veya Financial Times gibi en önemli haber sitelerinde marka bahsetmelerinden haberdar olmamanızın bir yolu yok.

Bu tür sitelerde markanızdan ayrıntılı olarak bahseden en az bir makale varsa, büyük olasılıkla kutlayabilirsiniz. Sayfanızda alıntı yapacak başka meşru kaynaklar bulmak muhtemelen zor olmayacaktır.

Dikkate değer bir markaya sahip olmanın bir başka göstergesi de Wikipedia’nın kendisinde görülmesidir. Bu sözler genellikle kırmızıyla işaretlenmiştir, yani marka için henüz bir sayfa yoktur.

Bir Fransız sayfasında geri bağlantılarla ilgili kırmızı bir Ahrefs bağlantısı görebilirsiniz:

9 kırmızı bağlantı

Üzerine tıklarsanız, sizi bir makale oluşturma sayfasına götürür. Bunun nedeni, Wikipedia’nın katkıda bulunanları “kırmızı bağlantılar” hakkında sayfalar oluşturmaya teşvik etmesidir  Neden? Wikipedia’nın olabilecek en iyi ansiklopedi olması için, baştan sona bahsedilen şeyler hakkında bilgiye ihtiyacı var.

Bu kırmızı bağlantıları nasıl bulacağınızı merak ediyorsanız, Google onları. Arama operatörünü site:wikipedia.org  marka adınızla tırnak işaretleri içinde birleştirmeniz yeterlidir. Google, markanızdan bahseden tüm Wikipedia sayfalarını alacaktır.

10 arama operatörü kırmızı bağlantısı

Doğal olarak makalelerinizden alıntıları da alır, bu nedenle bunları atmanız gerekir. Maalesef bizim için, epeyce kırmızı bağlantımız varken hiçbirinin İngilizce Wiki’de olmadığı ortaya çıktı.

Fransızca makaledeki kırmızı bağlantı, Fransız Wiki’sinde saygınlık oluşturmamıza yardımcı olmuş olsa da, ana İngilizce olanı üzerinde çok fazla veya hiç etkisi yoktur. Bunun nedeni, farklı dillerdeki Wiki’lerin kendilerine ait varlıklar olmasıdır (bundan sonra daha fazlası).

Çoğu zaman, başlamak için bir all-star kaynağına veya kırmızı bağlantılara sahip olacak kadar şanslı olmayacaksınız.

Bizim için olduğu gibi durum buysa, sırayla bu ipuçlarını izleyin. Bu en verimli yöntemdir ve var olmayan kaynakları aramak için çok fazla zaman harcayabilirsiniz.

 1. Önemsiz olmayan kapsam için yönlendiren alanlarınızı kontrol edin
 2. Kitaplara ve dergilere dalın
 3. Bağlantısız kapsam arayışında markadan bahsetmeleri kontrol edin

A. Önemsiz olmayan kapsam için yönlendiren alanlarınızı kontrol edin

Web sitenizin backlink profiline bakmak, uygun kaynakları bulmanın en etkili yoludur. Bunu yapmak için, web sitenizi Ahrefs’in Site Gezgini’ne yapıştırın , ardından Yönlendiren Alanlar raporuna gidin. Bu, kabaca popülerliğe göre sıralanmış, size bağlantı veren tüm siteleri gösterir.

11 yönlendiren alan raporu

Popüler haber siteleri, dergiler ve sektördeki en iyi kaynaklar için listeye göz atın. Biriyle karşılaştığınızda, bağımsız bağlantıları görmek için “Hedeflenecek bağlantılar” sütunundaki imleci tıklayın ve ardından bağlamlarını kontrol edin.

12 düzeltme işaretli alan adı

Yukarıdaki kaynak şirketimiz hakkında bilgi verdiği için umut verici görünüyor. Ve markamız ve ürünlerimiz hakkında en az iki paragraf olma ihtimali var. Sayfayı manuel olarak kontrol ederek durumun bu olup olmadığını teyit edebiliriz.

KENAR NOTU.

 Belirli bir kaynağın uygun olup olmadığı konusunda tereddüt ediyorsanız, Wiki’nin popüler kaynaklarla ilgili fikir birliğine bakmaya çalışın . 

Geçen sözler ve referanslarla, bunları genellikle hemen fark edebilirsiniz.

12 yönlendiren alandan kısa söz

Backlink profilinizden en az bir iyi kaynak bulamazsanız, o zaman büyük olasılıkla notability kurallarına uymuyorsunuz ve devam etmemelisiniz. Bunun yerine,  bu durumda ne yapılacağıyla ilgili bu bölümü okuyun .

B. Kitaplara ve dergilere dalın

Şirketinize kitaplarda veya dergilerde atıfta bulunulma olasılığı yüksekse, bunlar da kayda değer kaynaklar olabilir.

Pazarlama ve SEO ile ilgili sayısız kitap olduğundan ve yazılımımız sektör profesyonelleri arasında popüler olduğundan, bizim için durum buydu. Ne yazık ki, bu kitapların çoğuna sahip olmadığımız için, ilk elden sözler arayamadık. Bunun yerine Google Kitaplar’ı kullandık.

Takip ediyorsanız, Google Kitaplar’a gidin  ve markanızı arayın. Bahsedilen kitapları iade etmeli ve bağlamlarını pasajda göstermelidir.

12 google kitap

Fazla değil, ancak referanslarınızı ve Wiki sayfası metninizi bunun etrafında oluşturabilirsiniz.

KENAR NOTU.

Markamızı içeren bazı kitaplar biliyordum, ancak Google Kitaplar’da mevcut değildi. Sizin için durum buysa, ya kitabı alın ya da Amazon kitap örnekleriyle şansınızı deneyin.

Dergiler için en güvenilir ve popüler dergi dizinlerini kullanmanızı tavsiye ederim.  Üniversite yıllarımda JSTOR kullandım ve Wikipedia tarafından da tavsiye ediliyor.

Dürüst olmak gerekirse, ben Ahrefs için her şey kullanışlı bulamadık JSTOR . Diğer dergilerde daha fazla şansım oldu, ancak katkıları gözden geçirdikten sonra, iyi pazarlama ve SEO kaynakları olmadılar. Bölümümün bir parçası olarak pazarlama okudum ve pek çok akademik pazarlama parçasının gerçeklikten uzak olması üzücü bir gerçek. Sektörünüz için bunu dikkate alın.

Bunun da ötesinde, bazı kaynaklar  , güvenilirlik ve bağımsızlık kriterlerini karşılamayan sözde yağmacı dergilerdir .

Bence en iyisi JSTOR’a bağlı kalmak ve başka yerlere bakarak zaman kaybetmemek.

C. Bağlantısız kapsam arayışında markadan bahsetmeleri kontrol edin

Bağlantısız marka sözleri için web’de arama yapmayı içerdiğinden, bunu yalnızca bir harika kaynağı daha kaçırdığınızı düşünüyorsanız yapmanızı tavsiye ederim.

Bunu Google arama operatörleriyle yapabilirsiniz . Marka adınızla farklı haberleri, dergileri ve sektör bloglarını eklemeniz yeterli:

14 marka google'dan bahsediyor

Bununla birlikte, bu oldukça sıkıcı ve zaman alıcıdır, bu yüzden bu süreci Ahrefs’in İçerik Gezgini’nin yardımıyla düzene sokalım .

İçerik Gezgini, sonuçları filtrelemek için benzer arama operatörlerini kullanabileceğiniz üç milyardan fazla sayfadan oluşan, aranabilir bir veritabanıdır.

Bizim durumumuzda, web sitemizdekiler dışındaki tüm “ahref” lerden bahsetmek istiyorum.

15 içerik gezgini marka sözü

Sonuçları web sitenizden hariç tutmak için ‑site: operatörünü kullanın.

Bu 250.000’den fazla sonuç döndürür:

16 içerik gezgini sayfası

Ne yazık ki, bunu Wikipedia için iyi kaynaklar olan web sitelerine filtrelemenin bir yolu yok, ancak çalışmak için daha küçük bir örnek elde etmek için işleri filtrelerle daraltabiliriz.

İlk olarak, Wikipedia’dan bağlantı verebileceğimiz tek sayfa türleri olduğu için canlı ve İngilizce olan sayfaları seçelim.

18 içerik gezgini ingilizce canlı

İkinci olarak, ‘yetkili’ web sitelerini filtreleyelim. Bunu yapmak için, bir web sitesinin geri bağlantı profilinin gücünü yansıtan Etki Alanı Derecelendirmesini ( DR ) kullanabiliriz . Wiki için uygun kaynaklar oldukça yüksek DR’ye sahip olma eğilimindedir , bu yüzden bu filtreyi DR 70+ olarak ayarlayacağım .

19 içerik gezgini dr 70

Son olarak, “alan başına bir sayfa” düğmesini değiştirelim ve bizimle bağlantılı olmayan sonuçları vurgulamak için “bağlantısız alanları vurgulayın” özelliğini kullanalım.

20 içerik gezgini bağlantısız alan

Unutmayın, zaten yönlendiren etki alanlarından geçtik, bu nedenle yalnızca şu anda bize bağlanmayan sitelerle ilgileniyoruz. Bunları dışa aktarmak için, “Dışa Aktar” ı tıklıyoruz ve “Yalnızca vurgulu alanlara sahip sayfalar” kutusunu açıp verileri alıyoruz:

20 ihracat

DR’ye göre sıralanmış Google E-Tablolar’da şu şekilde görünür :

21 ihracat sayfası

Az önce 250 binden fazla sayfayı yalnızca 174 etki alanına filtreledik. Potansiyel olarak uygun Wikipedia kaynaklarını aramak için artık İçerik Başlığı ve URL sütunlarını manuel olarak kolayca gözden geçirebilirsiniz .

İngilizce Wikipedia notability kurallarına uymuyorsanız ne yapmalısınız?

Her şeyden önce, kriterleri karşılamama olasılığınız yüksek. Bir şans verdiyseniz ve gönderiniz reddedildiyse, sayfayı ve kaynaklarını iyileştiremediğiniz sürece itmeyin. Reddedilen gönderimlerin sayısı kaydedilir, bu nedenle şüphesiz kayda değer bir varlık haline geldiğinizde pişman olabilirsiniz.

Size sistemi nasıl oynayacağınızı söylemek için burada değilim. Yaptığım her şeyin tamamen üstün olduğundan emin olmak için Wiki yönergelerini okumak için çok zaman harcadım.

Öyleyse şöhretinizden vazgeçmeyin. İşte onu geliştirmenin iki yolu:

1. PR oyununuzu geliştirin

Büyük yayınlarda yer almak, işletmeler için en zorlu pazarlama görevlerinden biridir. Seçenekleriniz ve fırsatlarınız büyük ölçüde sektörünüze bağlıdır. Genellikle aşağıdakilerin bir kombinasyonudur:

 • Olağanüstü ürün
 • Sektörü bozmak
 • İşveren markası ve KSS  faaliyetleri
 • Bağlanmaya değer içerik
 • Tanınmış çalışanlar ve marka elçileri
 • Basın fırsatlarını aktif olarak izleme ve takip etme

Ayrıca, tüm medya kapsamının eşit yapılmadığını da belirtmek gerekir.

Gazetecilere hitap eden verilerle harika bir infografik oluşturduğunuzu varsayalım. İstenen kaynaklardan referanslar alabilirsiniz, ancak Wiki sayfanızı oluşturmak için büyük olasılıkla yararsız olacaktır. Bunun nedeni, makalenin odak noktasının şirketin kendisi değil, içeriğiniz olacak olmasıdır.

PR oyununuzu geliştirme konusunda ciddiyseniz ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız , PR uzmanlarına danışmanızı tavsiye ederim . Bu, marka stratejisi ve yönetimi ile iç içe geçmiş uzun vadeli bir oyundur.

2. Wikipedia’yı diğer dillerde deneyin

İşletmenizin İngilizce konuşulmayan bir ülkede kökleri var mı? Muhtemelen yerel medyada uluslararası medyadan daha fazla yer alacaktır.

Ünlü olma ilkeleri Wikipedia’da aynı kalır, ancak kriterler yerel ayara bağlıdır. Bay Area merkezli bir startup iseniz, benim geldiğim ülke olan Çekya’daki bir startup’tan daha dikkat çekici olmak için yapacak çok işiniz olacak.

Ve mantıklı. Güvenilir ve bağımsız kaynakların miktarı, o dili konuşanların sayısı ile orantılıdır. İki iyi kaynakta sağlam bir kapsam, Çekya merkezli bir işletme için neredeyse kesinlikle yeterli olacaktır, oysa muhtemelen ABD merkezli bir işletme için yeterli olmayacaktır.

Bu, Wiki sayfanızı oluşturmanın en karmaşık bölümünü tamamlıyor. Sadece buradan kolaylaşıyor.

Wikipedia, katkıda bulunanlar, editörler ve yöneticilerden oluşan topluluğu tarafından yürütülen açık bir işbirliği projesidir. Topluluğun güvenilir bir üyesi olmanın tek yolu, değerli düzenlemeler ve katkılarla ilişkili bir hesaba sahip olmaktır.

Kısacası, kayıt olmak ve bir Wiki kullanıcı sayfası oluşturmak ciddiye alınmalıdır. Ayrıca diğer üyelerle iletişim kurmanız ve çıkar çatışmanızı  ( COI ) ifşa etmeniz gerekir .

Bunu doğru okudunuz. Kendi çıkarınız doğrultusunda içerik oluşturmak veya düzenlemek, bariz nedenlerden ötürü önerilmez. Ve şirketinizin sayfasının bir taslağını göndermek yasak değildir, ancak editörlere bir COI’niz olduğunu bildirmeniz gerekir .

Bunu yapabileceğiniz yerlerden biri de kullanıcı sayfanızdadır:

22 kullanıcı sayfası coi

 İşvereninizin adını girdiğiniz şablonlardan birini kullanın .

Lütfen sayfanız ne olursa olsun Wikipedia’yı geliştirmek için çaba sarf etmeyi düşünün. Yapılacak doğru şey budur ve aynı zamanda hesabınızın itibarını ve COI düzenlemelerini onaylama şansınızı artıracaktır .

Yukarıdaki kullanıcı sayfamda görebileceğiniz gibi, düzenlemeye meraklı olduğum konuları listeledim. Sayfanızı inceleme için göndermeden önce, sizi de aynısını yapmaya ve birkaç makaleye katkıda bulunmaya teşvik etmek istiyorum.

Katkılarınız COI düzenlemenizle ne kadar ilgisiz olursa o kadar iyidir. Bu, diğer üyelere Wikipedia konusunda ciddi olduğunuzu ve sadece tek amaçlı bir hesap olmadığını gösterir .

İtibarınızı bu şekilde oluşturmanın başka bir büyük faydası daha var. Ayrıca Wikipedia’nın CMS’sinde nasıl gezineceğinizi de öğreneceksiniz , böylece sayfanıza gelince hazır olacaksınız.

Anahatlar oluşturmak için olağan sürecinizi unutun. Alıntı kaynaklarınızın etrafındaki Wikipedia sayfanızın içeriğine odaklanmanız gerekir. Bu, daha sonra alıntı yapamayacağınız hiçbir şeyi dahil etmemek anlamına gelir.

Üç ayrıntılı kaynağa dayanan içeriğin genellikle 20 çok kaynak içeren içerikten daha iyi olduğunu unutmayın. En iyilerinin editörler tarafından gömülmemesine ve gözden kaçırılmamasına yardımcı olur.

Ayrıca, alanınızda zaten sağlam bir sayfaya sahip olan diğer şirketlerden yapı için ilham almanızı tavsiye ederim.

Şimdiye kadar okuduğunuz tüm Wikipedia sayfalarını düşünün. Tipik makaleleriniz veya blog yazılarınız değiller.

Sayfanızın taslağını oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken beş kavram vardır:

 1. Basitlik  – basit cümleler kullanın ve gereksiz jargonlardan kaçının.
 2. Nötr ton  – duyguları değil, bilgiyi iletin.
 3. Nesnellik  – önyargılı olmayın ve tipik pazarlama kelimelerinizi unutmayın.
 4. Doğrulanabilirlik  – kaynaklarınıza atıfta bulunarak bilgileri destekleyin.
 5. Özgünlük  – metni kaynaklarınızdan kopyalamayın, yorumlayın.

Bunu hafife alma. Reklam, muhtemelen saygınlık eksikliğinden sonra reddedilmelerin en yaygın ikinci nedenidir:

23 reklam reddi

En iyi saldırı planı, kaynaklarınızı tarafsız bir arkadaşınıza göndermek, yazmalarına izin vermek ve yayınlamaktır. Bu bir seçenek değilse, dürtülerinizi kontrol edin ve şirketiniz için değil okuyucular için en iyi sayfayı yazın.

Ahrefs sayfasını hazırlarken bunun çok iyi farkındaydım, ancak bazı editörler zihinlerinde tarafsız olmayan birkaç bölüme işaret ettiler.

KENAR NOTU.

Gönderiyi hemen  Wiki’nin CMS’sinde taslak haline getirebilirsiniz , bunu başka yerde yapmanıza gerek yoktur. Daha sonra inceleme için gönderim olarak kopyalayıp yapıştırmak için kullanacağınız Sandbox’ınıza gidin .

Ödevinizi yaptıysanız ve bir itibar kazandıysanız, Wikipedia CMS’nin nasıl çalıştığını zaten biliyor olmalısınız . Burada sadece birkaç şeyi vurgulayacağım.

Birincisi, şirket profilleri için uygun olan bilgi kutusu şablonu:

24 bilgi kutusu şablonu

Bunu Ekle -> Şablon -> Bilgi kutusu şirketi altında bulabilirsiniz :

25 infobox şablon şirketi

Daha sonra alıntı geliyor, bu da çok kolay. Wiki, bir URL’ye veya bir kitabın ISBN’sine göre alıntılar üretir .

26 alıntı

Wikipedia’daki bir alıntıyla ilgili ayrıntılar.

Yine de sistem mükemmel değil. Alıntı bilgilerinde bazı yanlışlıklarla karşılaştım. Wiki’nin ne ürettiğini iki kez kontrol ettiğinizden ve gerektiğinde düzeltdiğinizden emin olun.

Son olarak, sayfanızı Wikipedia’nın geri kalanıyla daha iyi bağlamak için kategoriler eklemek güzel.

Taslak hazırlama aşamasında yapabilirsiniz, ancak sayfa onaylanana kadar kategori bağlantıları devre dışı bırakılmalıdır. Bundan sonra kategori eklemek daha kolaydır.

Öncelikle Tercihler -> Araçlar -> Düzenleme -> HotCat seçeneğindeki seçeneği açmanız gerekir :

27 hotcat

Ardından, buraya tıklayarak gönderinizin sonundaki kategorizasyon şablonunu kullanın:

28 kategori

Yine, ilgili işletmelerin kategorilerine bakarak ilham alın. Bunun için gittim:

29 kategori 2

Makaleyi incelemeye göndermeden önce yapmanızı tavsiye edeceğim son şey,  Silinecek Makaleler (AfD) hakkındaki güncel tartışmaları gözden geçirmenizdir .

Önerilen AfD sayfalarından birkaçına, Wiki editörlerinin argümanlarına bakın ve bundan öğrenin. Belirli kaynaklar ve bunların neden itibar oluşturmak için kullanılamayacakları hakkındaki tartışmalar özellikle yararlıdır.

Makaleyi cilalamayı bitirdikten sonra, Oluşturma Makalesi sürecinden geçmeye hazırsınız .

Afc süreç size açıklamadan dahil tanımak ve yapmamız gereken her şeyi söyler ÇÇ’na başlamadan önce. Ahrefs çalışanı olarak “Düzenleme için para alıyorum” seçeneğini tercih ettim:

30 düzenleme için ödendi

Sayfayla işiniz bittikten sonra yorumlarla ifşa etmeniz de önerilir …

coi gönder

… Ve konuşma sayfaları:
32 konuşma sayfası coi

Yukarıdaki konuşma sayfasında gördüğünüz kutu, gözden geçirme sürecini hızlandırabilir. Bunun nedeni, en uygun editörler için taslağı sınıflandırması ve vurgulamasıdır.

WikiProjects dizinini kontrol edebilir  ve bunu konuşma sayfası gönderinizin sonuna ekleyebilirsiniz. Benim durumumda, {{WikiProject Pazarlama ve Reklamcılık}} idi.

İnceleme birkaç saat ile birkaç hafta arasında sürebilir. İlk başvurum aslında bir veya iki gün içinde reddedildi:

33 başvuru reddedildi

Peki ne ters gitti?

Ahrefs’in bahsettiği oldukça önemsiz olan çok fazla kaynağı dahil etme hatasını muhtemelen yaptım. Bunları referans olarak kullanmak hala geçerli olsa da, sizin itibarınıza sayılmazlar.

Daha önce de belirtildiği gibi, gözden geçirenlerin tüm referanslarınızı tıklamasını beklememelisiniz. Büyük kaynakları daha az önemli olanlarla seyrelttim.

Yine de önemli sayılmayacak birkaç kaynağı dahil edeceğim. Amaçları, sayfanın iyi akmasını sağlayan bilgileri desteklemek ve bazı ilginç gerçekleri vurgulamaktır.

İkinci sunum çok daha fazla zaman aldı. Erken bir düzenleyiciden, COI hakkında ek bir soru içeren bir bildirim aldım …

35 coi bildirimi

… Ama sohbete devam etmediler. 

Birkaç hafta sonra, başka biri kaynaklarımız ve tarafsız olmayan birkaç bölüm hakkında yorum yaptı. Onlara teşekkür ettim, sorunları düzelttim ve sonunda sayfayı ilk gönderimden iki ay sonra onaylattım.

Gönderiminiz ne kadar iyi olursa olsun, her zaman iyileştirme için yer olacaktır. Editörlerle konuşma sayfalarında ve yorumlarda yer almaya hazır olun. Gönderimleri kabul etme kriterleri bir dereceye kadar öznel olsa da, tartışmaya çalışmayın.

Evet, rakiplerinizden bazıları her açıdan daha kötü olan Wiki sayfalarını onaylamış olabilir, ancak bu, sayfanızın onaylanması için geçerli bir argüman değildir.

Birisi aslında silme sayfası tartışmamıza bizim lehimize yorum yaptı ve argümanlardan biri, onaylanmış Wiki sayfalarına sahip diğer SEO yazılım şirketleriyle ilgiliydi:

36 silme sayfası yorumu

Bu yana doğru gitti. Sayfamızdaki tartışma , bir Wiki sayfası olan tüm SEO yazılım şirketleri için AfD tartışmalarını tetikledi . Bazı endüstriler Wikipedia’da daha zor.

Sayfanız onaylanıp yapıştırılsa bile işiniz bitmez. Bazı sayfalar, saldırılara ve kötü düzenlemeye diğerlerine göre daha duyarlıdır. Açık işbirliği projelerine sahip olmak için ödememiz gereken bedel bu.

Sayfanızı izlediğinizden emin olun, böylece birisi düzenleme yaptığında bilgilendirileceksiniz. Bir makale gönderirken veya değişiklikleri yayınlarken kutuyu işaretlemeniz yeterlidir:

37 yayın sayfası

Bununla birlikte, yalnızca doğrulanamayan değişiklikleri geri almanız veya düzenlemeniz gerektiğini unutmayın. Birisi şirketiniz hakkında geçerli kaynaklar tarafından desteklenen kötü bir şey eklerse, orada bırakın. Sayfaları tarafsız ve objektif tutmanın bir parçası bu.

İyi editörler dilerim.

Son düşünceler

Bu rehberle üç hedefim vardı:

 • Markanızın bir Wikipedia sayfası için yeterince dikkate değer olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur.
 • Wikipedia gönderim sürecini en verimli şekilde geçirmenizi sağlar.
 • Sizi Wikipedia’ya düzenli olarak katkıda bulunmaya ikna edin.

Elbette en iyi senaryo, bağımsız katkıda bulunanların sizin için sayfayı oluşturacağı kadar popüler ve ilginç bir markaya sahip olmaktır. Bu muhtemelen belli bir itibara ulaştığınızda gerçekleşecektir.

Size Wikipedia sayfanızı getirdiğini iddia eden ücretli hizmetleri de merak ediyor olabilirsiniz. Bana göre, bunların sadece varlığı karanlık geliyor, bu yüzden onları gözden geçirmedim bile. Gönderimi kabul edecek bir editör olduğunu iddia eden bir kişi sosyal medyadan bana ulaştı. Bunu görmezden geldim ve sen de onları görmezden gelmelisin.

Zaten bildiğiniz gibi, onaylanmış bir gönderi yine de kolayca silinebilir ve yarım yamalak bir onay, incelemecilere daha fazla cephane sağlar. Şöhretinizi değerlendirmek hakkında bilmeniz gereken her şey yukarıda.

 

Bu içerik ahrefs’ten çevrilmiştir.

 

Markanız için hizmet almak istiyorsanız iletişime geçebilirsiniz.

 

 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Whatsapp Destek